Ranskan jalkapallomaajoukkueen maalivahti Hugo Lloris valmistautuu uransa toiseen MM-finaaliin. Ranska kohtaa sunnuntaina Qatarissa loppuottelussa Argentiinan.
Lloris totesi olevansa terve. Hän ei lauantaina lehdistötilaisuutta ennen ollut saanut tietoa pelikavereidensa voinnista.
– Minulla ei ole uutta kerrottavaa. En ole nähnyt tänä aamuna pelikavereitani. Pyrimme valmistautumaan peliin niin hyvin kuin mahdollista ja olemme innoissamme, että saamme pelata MM-finaalissa, hän sanoi.
Vastassa on sunnuntaina tietysti kova joukkue. Lloris on innoissaan, että pääsee haastamaan Argentiinan.
– Argentiina on erittäin hyvin organisoitu joukkue. Puolustaa erittäin hyvin ja käyttää vastustajansa virheet tehokkaasti hyväkseen. Heillä on myös Lionel Messi, joka on jalkapallon legenda. Argentiinaa vastaan on hienoa pelata. Toivottavasti se ottelu jää historiaan, Ranskan jalkapallohistoriaan.
Messi pelaa sunnuntaina viimeisen ottelunsa ja janoaa MM-kultaa, jota vielä ei ole saavuttanut. Lloris korostaa, että Messi on vain yksi Argentiinan pelaajista.
– Tiedämme, että ranskalaiset ovat takanamme. Harvat uskoivat meihin turnauksen alussa, mutta nyt olemme finaalissa. Tiedämme, mitä Lionel Messi merkitsee jalkapallon historialle, mutta tämä on kuitenkin Ranskan ja Argentiinan välinen ottelu. Tulee hieno peli.
– Ei ole kyse vain Messistä. Pelaamme Argentiinan joukkuetta vastaan. Se on vahva joukkue, jossa on paljon hyviä nuoria pelaajia, hän jatkoi.
Lloris ja Ranska voittivat MM-kultaa 2018. Siitä joukkueesta on Qatarissa mukana vain kolmasosa pelaajista.
Lloris pyrkii tukemaan pelaajia, jotka MM-finaalia eivät vielä ole kokeneet.
– Pukuhuonetapahtumia ei tavallisesti suunnitella, vaan riippuu tilanteesta, mitä sanotaan. Neljä vuotta sitten oli eri turnaus ja erilainen vastustaja. Elämme hetkessä. Tietysti kokemus auttaa. Tunteet nousevat välillä ja puhun paljon pukuhuoneessa. Mutta voin sanoa, että pysyn suurimmaksi osaksi rauhallisena.
Ranska on monessa ottelussaan luovuttanut pallonhallinnan vastustajalle. Toiset ovat sitä kritisoineet, mutta tulosta on tullut.
– MM-kisoissa on oltava valmis pelaamaan puolustavasti myös. Vastassa on maailmanluokan joukkueita, kuten Englanti oli. Ehkä siinä pelissä peruutimme vähän liikaa. Tietysti otteluissa tapahtuu asioita, joihin ei ole valmistautunut. Silloin tarvitaan joukkuehenkeä selviämään vaikeista hetkistä. Olemme erittäin hyviä sopeutumaan tilanteisiin, Lloris totesi taktiikasta.
Lloris korostaa, että neljän vuoden takaisista tapahtumista ei tule liiallista hyvänolon tunnetta. Nyt on eri turnaus.
– On ollut etuoikeus voittaa MM-kultaa 2018. Mutta menneet ovat menneitä. Nyt luomme uutta tarinaa. Finaali on kovin ottelu turnauksessa. Adrenaliinin ja tunteiden osalta olemme valmiita voittamaan tämän ottelun.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Tökerö tuomaritoiminta hämmästytti pronssiottelussa – FIFA otti qatarilaisen riskin
































