Ranskan joukkueen terveystilanne on puhuttanut MM-finaalin alla. L’Equipe on nyt kertonut, mikä on tilanne.
Lehti väittää, että koko Ranskan joukkue on pelikunnossa, jos ei lasketa Karim Benzemaa ja Lucas Hernandezia, jotka ovat pitkäaikaispotilaita. Adrien Rabiot ja Dayot Upamecano ovat siis toipuneet.
Molemmat pelaajat olivat sivussa Marokko-välierästä flunssan vuoksi. Nyt he ovat toipuneet. Myös Raphael Varane on toipunut flunssasta.
L’Equipe kertoo, että Ranskan leirissä pohdittiin mahdollisuutta siihen, että Olivier Giroud joutuisi vaihtopenkille. Kylian Mbappe pelaisi näin keskellä ja Marcus Thuram tulisi hyökkäyksen vasemmalle laidalle.
Ranska pystyisi näin puolustamaan paremmin Lionel Messiä. Mbappe kun ei osallistu pahemmin puolustamiseen.
Ranska on kuitenkin sittenkin pitäytymässä entisessä. Giroud aloittanee siis hyökkäyksen kärjessä.
Ranskassa leviää karu väite Didier Deschampsin ja tähtipelaajan väleistä































