Jalkapallon Afrikan mestaruusturnaus jatkui tiistaina, kun ohjelmassa oli kaksi pudotuspeliä.

Marokko lähti suurena suosikkina neljännesvälierään Malawia vastaan ja kairasikin ottelusta 2-1-voiton.

Gabadinho Mhango vei Malawin jo 7. minuutilla johtoon, mutta sen jälkeen ottelussa osui vain Marokko.

Sevillan hyökkääjä Youssef En Nesyri tasoitti avausjakson lopussa ja PSG:n Achraf Hakimi iski voittomaalin pelin 70. minuutilla.

Myös Senegal eteni tiistaina kahdeksan parhaan joukkoon. Senegal jatkoi kahdeksan parhaan joukkoon, kun se kaatoi Kap Verden 2-0.

Kap Verden urakka vaikeutui jo reilun parinkymmenen minuutin kohdalla, kun Patrick Andrade lensi suoralla punaisella kortilla ulos.

Toisen jakson alussa myös Kap Verden maalivahti Vozinha lensi suoralla punaisella ulos ja Senegal käytti miesylivoimansa hyväkseen.

Valioliiga-tähti Sadio Mane ja Bamba Dieng osuivat Senegalille. Chelsea-vahti Edouard Mendy piti ottelussa nollan.

Lue myös:Nyt se on varmaa: Huuhkajien entinen luotsi Roy Hodgson palaa eläkkeeltä

LUE MYÖS: Pihla Kaivo-ojan vastustaja avautui finaalin jälkeen – teki yhden asian selväksi (UrheiluAreena.fi)