Valioliiga-kauden vaisusti avannut Manchester United jäi lauantaina kivikovan Brightonin jyrän alle 3-1 -numeroin. Aston Villan ex-hyökkääjä Gabby Agbonlahor väittää, että ManU sai juuri sellaisen löylytyksen, jonka se ansaitsikin.
Agbonlahorin näkemyksen mukaan Brighton teki lähes mitä tahtoi ManU:n kustannuksella. Sen se teki varsinkin tauon jälkeen.
– Mistä aloitan? Brightonilla oli 659 syöttöä Old Traffordilla. Enemmän laukauksia maalia kohden, enemmän pallon hallintaa – 57 prosenttia. Se oli Brightonille kuin kävely puistossa, Agbonlahor lataa talkSPORT:lle.
Agbonlahor otti ManU:sta silmätikukseen 31-vuotiaan brassi Casemiron.
– Brightonilla oli koko ajan helppoa luoda paikkoja. Se oli kuin harjoitusottelu heille. Casemiro… Casemiro näytti siltä, että hän juoksi 45-vuotiaana keskikentän ympäri. Hänet jouduttiin ottamaan kentältä, koska hän oli niin huono.
Lue myös:Siirtopommi muhii – ManU-hyökkääjää viedään nyt yllättävään seuraan






























