Chelsea saattaa tehdä hyökkäyskalustonsa osalta todella kovan liikkeen ensi kesän siirtomarkkinoilla. Nyt huhutaan tosissaan tästä mahdollisuudesta: Romelu Lukaku ulos ja Robert Lewandowski sisään.

Belgialaisjässikkä Lukaku järjesti taannoin melkoisen kohun kommenteillaan Chelseasta ja ainakin football.london-sivusto uskoo, että välirikko on lopullinen. Lukaku siirtyi Inter Milanista viime kesänä 115 miljoonan euron miehenä Chelseaan.

Puolalaisen maalihirmu Lewandowskin tiedetään puolestaan olevan lähtökuopissa Bayern Münchenistä.

Lewandowskin ykkösvaihtoehto on ollut Real Madrid, mutta sieltä ei välttämättä tilaa löydy, sillä PSG:n ranskalaisen tähtihyökkääjä Kylian Mbappen siirtymistä Los Blancosiin pidetään jo pomminvarmana.

Lewandowskin sopimus päättyy 18 kuukauden kuluttua ja hän on antanut ymmärtää jo viime syksystä lähtien, että uudet haasteet kiinnostavat.

Football.london olettaa, että Lewandowski saattaa löytää niitä nimenomaan Chelseasta. Lewandowski on yhdistetty siirtopuheissa Valioliigan seuroista myös Manchester Cityyn.

Lue myös:Lehti: Taistelu tulikuumasta hyökkääjästä kiristyy – tällaisen tarjouksen ”Vanha rouva” on lyönyt tiskiin