Video: Sportivo TV

Manchester Cityn taloussotkujen tuore päätös on herättänyt voimakkaita reaktioita jalkapallopiireissä. Liverpool-legenda Jamie Carragherin mukaan Cityn pitäisi saada tuntuvat sanktiot.

City todettiin riippumattoman komission päätöksellä syylliseksi kaikkiin sille asetettuihin Valioliigan taloussääntörikkomuksiin liittyviin syytteisiin. Seura kiistää rikkomukset ja aikoo valittaa päätöksestä.

Carragherin mukaan Cityltä pitäisi poistaa ne saavutukset, jotka seura voitti ajanjaksolla, johon rikkomukset liittyvät. Vuosina 2009–2018 City voitti kolme Valioliigan mestaruutta, FA Cupin, kolme liigacupia ja Community Shieldin.

– Mielestäni Manchester Cityn tuona aikana voittamat mestaruudet ja pokaalit pitäisi ottaa pois heidän saavutuksistaan, Carragher sanoi Sky Sportsilla.

Carragher ei kuitenkaan pidä selvänä, että pokaalit pitäisi automaattisesti antaa kyseisissä kilpailuissa toiseksi sijoittuneille joukkueille. Hänen mukaansa Cityn toiminta on vienyt muiden joukkueiden pelaajilta ja kannattajilta ennen kaikkea mestaruuksien voittamiseen liittyneen tunteen.

Carragher vaatii lisäksi muutoksia Cityn omistajaportaaseen.

– En ymmärrä, kuinka omistajat voivat jatkaa englantilaisessa jalkapallossa kaiken tämän jälkeen. Ennen kuin he siirtyvät pois seurasta, en tiedä, kuinka tämä tahra voidaan poistaa, hän sanoi.

Carragher nosti esiin myös Cityn tähtipelaajien aseman ja heidän saavutukset voivat joutua kyseenalaiseen valoon seuran rikkomusten vuoksi.

– Jos olisin Cityn pelaaja, olisin raivoissani. Heidän uransa ympärille saattaa nyt jäädä kysymysmerkki sen vuoksi, mitä seurassa tapahtui heidän yläpuolellaan, Carragher arvioi.

LUE MYÖS: Yle riemuitsi hiihdon maailmancupin lähetysoikeuksista – karu totuus jätettiin kertomatta (UrheiluAreena.fi)