Espanjan valmistautuminen kohti EM-kisoja on ollut vaikeaa, kun joukkueen kapteeni Sergio Busquetsilla todettiin koronatartunta. Nyt päävalmentaja Luis Enrique on kutsunut mukaan viisi uutta pelaajaa harjoitusvahvuuteen.

Kutsun Espanjan harjoituksiin saivat Rodrigo Moreno, Pablo Fornals, Carlos Soler, Brais Mendez sekä Raul Albiol. Kyseessä on varotoimenpide, jos Busquetsin lisäksi myös muita pelaajia on saanut tartunnan.

Busquets on ollut eristettynä muusta joukkueesta sen jälkeen, kun hänellä todettiin koronavirus sunnuntaina. Hänellä ei ole kuitenkaan oireita.

Busquetsin lisäksi muilla pelaajilla ei ole havaittu virusta ja kaikki testit ovat olleet negatiivisia. Pelaajat ovat kuitenkin myös karanteenissa varotoimenpiteenä toistaiseksi.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)