Suomen Palloliiton hallitus päätti 30. maaliskuuta pitämässään kokouksessaan miljoonan euron ylimääräisen seura-avustuksen jakamisesta seuroille osana koronaviruksen haittoja torjuvaa tukipakettia. Tukea on myönnetty nyt jo yli 700 000 euroa.
– Haku avattiin perjantaina 3.4. ja hakemuksia alkoi virrata sisään nopeassa tahdissa, mikä kertoo siitä todellisesta hädästä, joka seuroissa tässä vaikeassa tilanteessa on. Hakuprosessi ja hakemusten käsittely tehtiin mahdollisimman yksinkertaiseksi, jotta myös päätöksiä saadaan tehtyä nopeasti, Palloliitto kertoo verkkosivuillaan.
Käytäntö on osoittautunut toimivaksi.
– Haun ollessa nyt auki viidettä päivää hakemuksia on tullut kaikkiaan 103 ja näistä jo 99 on hyväksytty ja siirretty maksatukseen. Hyväksyttyjen hakemusten myötä tukea on maksussa nyt jo 723 000 euroa.
Lähde: Palloliitto
































