Suomen jalkapallomaajoukkueen hyökkääjä Joel Pohjanpalo vaihtaa seuraa. Hän siirtyy maaottelutauon jälkeen Saksan Bundesliigan Bayer Leverkusenista Turkin pääsarjaseuraan Caykur Rizesporiin.
Kyse on lainasopimuksesta. Pohjanpalon sopimusoikeudet pysyvät Leverkusenilla.
Pohjanpalon seurasiirto oli päällä maaottelutauon aikana. Keskittyminen Kazakstan-peliin tietysti vaikeutui, mutta siitä huolimatta Pohjanpalo teki Huuhkajille voittomaalin pelin päätyttyä 1-0.
– Pakko sanoa, että hiemaan stressaavaa oli ennen Kazakstan-peliä. En ollut silloin Turkkiin lähdössä, vaan muualle. Se on vähän hankalaa maaotteluiden välissä, mutta meni hyvin, kun saatiin voitto ja maali. Ei se niin paljon häirinnyt, mutta pakko myöntää, ettei ollut mikään optimivalmistautuminen.
Leverkusenissa Pohjanpalo oli penkkipelaajana. Caykur Rizesporissa hän pääsee varmasti avaukseen.
– Olen erittäin innoissani. Totta kai uusi haaste ja ympäristö. Monelle varmasti pieni yllätys, mihin lähdin, hän sanoi.
Teksti: Otto Palojärvi































