Afrikan mestaruuskisoissa toiseksi sijoittunut Nigeria on nimittänyt Finidi Georgen väliaikaiseksi päävalmentajakseen. George ottaa joukkueen ohjat käsiinsä seuraavissa harjoitusotteluissa.

Nigerialle tuli yllättävä tarve päävalmentajalle, kun joukkueen Afrikan mestaruuskisoissa toiseksi johdattanut Jose Peseiro jätti yllättäen paikkansa. Nigerian jalkapalloliitto haki uutta päävalmentajaa avoimella ilmoituksella.

Uuden vakituisen päävalmentajan haku jatkuu edelleen, mutta väliaikaiseksi luotsiksi on nostettu George. Ympäristö on entiselle huippupelaajalle jo ennestään tuttu, sillä hän toimi myös Peseiron apuvalmentajana.

George muistetaan pelivuosiltaan erityisesti Ajaxin riveistä, jossa hän oli voittamassa Jari Litmasen rinnalla Mestarien liigaa vuonna 1995. Ajaxin jälkeen hän pelasi muun muassa Real Betisissä, Mallorcassa sekä Ipswichissa.

Hän toimii myös nigerialaisjoukkue Enyimba Aban päävalmentajana. Viime kaudella hän johdatti seuran Nigerian mestariksi.

Lue myös: Nämä EM-karsintapelit pelataan torstaina Huuhkajien matsin lisäksi

Lue myös: Teemu Pukki hehkutti Huuhkajien pelaajaa – ”On ollut hirmuliekeissä”

LUE MYÖS: Näkökulma: Kuka muistaa vielä? – valmentaja Raimo Helmistä haukuttiin rajusti (KiekkoUutiset.fi)