Kuntopuntarin perusteella vahvassa vireessä Veikkausliigassa oleva Ilves kukisti kotiyleisönsä edessä TPS:n puhtaasti 2-0. Voittajien valmentaja Jarkko Wiss ei ollut silti lainkaan tyytyväinen omiensa esitykseen.

– Tämän piti olla hieno lauantai-iltapäivä ja hyvä matsi, mutta kyseessä oli sunnuntaikävely meidän osalta. Ekalla jaksolla olimme luokattomia ja Tepsi oli paljon parempi. Meillä kävi hyvää säkääkin Tepsin huonon viimeistelyn takia, että olimme vielä puoliajalla pelissä mukana, Wiss toteaa Veikkausliigan sivuilla.

Wiss näki toisaalta jotain posotiivistakin omiensa suorituksessa.

– Sen verran löytyi puristusta ja ammattiylpeyttä väsyneistä miehistä, että kaivoimme ne tarvittavat maalit. Puolustimme kurinalaisesti. Nostan hattua meidän vaihtopelaajille, jotka tulivat sisään ja tylsyttivät sen Tepsin kymmenen minuutin mahdollisuuden lisäajalla. He prässäsivät hyvin. Suoria palloja tuli aika syvältä alhaalta, ja kyllä me ne osaamme puolustaa pois.

https://twitter.com/IlvesEdustus/status/1000381192536018944

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)