Huuhkajien kanssa samassa lohkossa pelaava Venäjä koki takaiskun, kun Andrei Mostovoilla on todettu koronatartunta. Näin Mostovoi on siirretty sivuun EM-joukkueesta.
Mostovoi sai positiivisen koronatuloksen, jonka jälkeen hänet asetettiin eristykseen. Venäjän joukkueessa arvioitiin ensin, että kyseessä olisi virheellinen tulos, sillä Mostovoi on jo kertaalleen sairastanut koronaviruksen ja häneltä on löytynyt myös vasta-ainetta. Joukkue tiedotti perjantaina kuitenkin koronasta.
Näin Pietarin Zenitin hyökkääjä joutuu jättämään EM-kisat väliin. Hänen tilalleen on nimetty puolustaja Roman Jevgenjev.
Venäjä aloittaa pelinsä lauantaina Pietarissa kohtaamalla Belgian. Suomen ja Venäjän välinen ottelu pelataan keskiviikkona 16.6.
































