Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava IFK Mariehamn on hankkinut kovan luokan vahvistuksen topparin ja laitapakin tonteille viihtyvän Kalle Taimin hahmossa.

Viime vuonna Suomen mestaruuden Kuopion Palloseurassa saavuttanut ja Huuhkajissa kaksi ottelua pelannut Taimi, 28, on solminut IFK Mariehamnin kanssa alkavan kauden kattavan sopimuksen.

– Kun talvikausi on edennyt jo pitkälle ja alkaa viimeinen kuukausi ennen Veikkausliigakauden alkua huhtikuussa, olemme sanoneet, että tavoite on täydentää pelaajaryhmäämme osin lisäkokemuksella ja osin vielä yhdellä keskuspuolustajalla, IFK Mariehamnin seurajohtaja Peter Mattsson toteaa.

– Nyt kun saimme tilaisuuden hankkia Kalle joukkueeseen, on tämä aivan täydellistä. Hän on kokenut Veikkausliigapelaaja, joka on esiintynyt niin hyvin, että teki maajoukkuedebyyttinsä niinkin myöhään kuin vuonna 2018. Viime kaudella hänestä tuli mestari KuPS:ssa, joten olemme saaneet laatupelaajan ryhmään. Hänen hankintansa myötä meillä on nyt suunnitelmiemme mukaan ryhmä koossa, Mattsson jatkaa seuransa verkkosivuilla.

Lähteet: IFK Mariehamn ja Veikkausliiga

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)