Suomen jalkapallomaajoukkueen keskikenttäpelaaja Urho Nissilä yllätti viime vuoden lopulla siirryttyään Kuopion Palloseurasta Etelä-Korean pääsarjaseuraan Suwon FC:hen. Nissilän odotettiin kyllä lähtevän KuPSista, mutta harva odotti hänen siirtyvän Etelä-Koreaan.

Toki Etelä-Korea on tasokas jalkapallomaa, joka on menestynyt MM-kisoissa. Maan pääsarja K-liiga ei ole mikä tahansa ”pilipalisarja”

– Tosi hyvin olen viihtynyt. Olen tykännyt olla siellä. Kiva maa ja futis on tosi kovatasoista. Paljon hyviä pelaajia, totesi Nissilä Suomen maajoukkueen haastattelutuokiossa Espanjan Murciassa.

Nissilä korostaa, että hän halusi riittävän tasokkaaseen seuraan, jossa saisi paljon peliaikaa.

– Varmasti isoin syy, miksi halusin lähteä, oli että voisin ottaa siellä ison roolin ja pääsisin paljon pelaamaan. Olin kuullut, että liiga on siellä hyvä. Tosi vauhdikasta peliä siellä on. Sopii mulle tosi hyvin.

Nissilä on ollut Soulin lähellä sijaitsevassa Suwonissa vasta parin kuukauden ajan. Kaupungilla hän ei vielä ole superjulkkiksen maineessa.

– Tähän asti olen saanut olla kadulla olla ihan rauhassa. Mutta fanit ovat siellä tosi innokkaita. Vähän isompi kaupunki on. Se on yksi eroavaisuus, johon olen tottunut Kuopiossa. Ja kieli on kaikkein isoin. Monet eivät puhu siellä englantia. Mutta muuten on mennyt siellä tosi hyvin, hän toteaa.

Korealaispelaajien kielitaito on heikompi, mutta Nissilän onneksi joukkueessa on useampi ulkomaalaisvahvistus.

– Pelasivat siellä jo viime kaudella ja ovat auttaneet minun sopeutumistani. Helpottaa, kun on englanninkielisiä pelaajia.

Rooli joukkueessa on Nissilälle tuttu.

– Olen pelannut siellä pääasiassa sitä kasipaikkaa. Maajoukkueessa suht sama rooli.

Lauantaina Nissilä nähtäneen tositoimissa Suomi-paidassa. Huuhkajat kohtaa Murciassa pelattavassa harjoitusottelussa Islannin.

– Tosi kiva taas pelata maajoukkueessa. Odotan innolla huomista, hän iloitsee.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:Teemu Pukki sanoi suoraan – ”Odotin, että oltaisiin paremmassa tilanteessa”

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)