Saksan Bundesliigassa Augsburgissa pelaava Fredrik Jensen on saapunut Suomen maajoukkueen EM-leirille. EM-kisaprojekti voi kestää heinäkuun puolelle, mutta kuplaolosuhteet eivät Jenseniä haittaa.
– Bundesliigassa kaikki seurat meni karanteeniin, että saadaan kausi pelattua loppuun. Yhdestä kuplasta toiseen kuplaan, niin olen aika lailla tottunut tähän. Täällä on hyviä jätkiä, Jensen toteaa tunnelmistaan.
Kausi Augsburgissa oli Jensenille vaikea. Peliaika oli vähissä.
Jensenin itsensä mukaan loukkaantumiset vaikuttivat asiaan.
– Musta tuntuu, että vastaan aina siihen kysymykseen, kun olen täällä maajoukkueen kanssa. Olen ollut paljon loukkaantuneena viimeisen kolmen vuoden aikana. Aina tekee kaikkensa, ettei loukkaantuisi, mutta se kuuluu tähän urheiluun. Nyt olen taas täydessä iskussa ja kiva olla taas maajoukkueen kanssa, hän sanoi.
Seurajoukkuepelien suhteen Jensen on jo kääntänyt katseensa eteenpäin.
– Kausi olisi voinut mennä paremmin mulla ja seuralla, mutta varmistui sarjapaikka. Toivottavasti seuraavasta kaudesta tulee parempi.
Jensen kertoo olevansa jälleen täydessä kunnossa.
– Kunto on taas, mitä sen pitääkin olla. Muutama maajoukkuetapahtuma jäi väliin, mutta olen päässyt taas kuntoon, missä haluankin olla. Ei mitään valittamista.
Huuhkajien EM-leirillä on katseltu myös jääkiekkoa. Leijonat pelaa MM-kisoja Riiassa.
– Eilen katsottiin peliä. Oli kiva katsoa, kun Suomi voittaa. En ole ikinä pelannut lätkää, mutta olen aina tykännyt aina katsella sitä, Jensen kertoo.
Jalkapallon EM-kisoihin on aikaa enää paria viikkoa. Suomi kohtaa avausottelussaan 12. kesäkuuta Tanskan.
Jensenille jo pääsy EM-kisoihin toteuttaa ison unelman, mutta vieläkin hienompaa olisi tehdä EM-kisoissa maali.
– Sellainen unelma, joka on aina ollut, kun olen katsellut EM- tai MM-kisoja. Me ei itse päätetä, ketkä siellä pelaa, mutta jos sauma tulee tehdä maali, olisi se ihan uskomaton, hän sanoi.
Teksti Otto Palojärvi
































