HJK sai surkean alun jalkapalloliigan mestaruussarjaan, kun se hävisi vieraissa KuPSille 1-0.

Tulos ei kerro ottelusta koko totuutta, sillä kuopiolaiset olivat selkeästi parempia kuin vieraat. Suurinumeroisempi voitto ei olisi ollut vääryys.

– Onnittelut KuPSille voitosta. KuPS oli kentällä erittäin hyvä ja teki pelaamisemme vaikeaksi, sanoi HJK:n päävalmentaja Toni Koskela seuransa verkkosivuilla.

Koskela myönsi KuPSin olleen selkeästi parempi osapuoli.

– KuPS oli kaikessa meitä edellä. On aina pettymys kun hävitään peli, mutta esitys, joka meillä tänään oli, ei jättänyt mitään jossittelun varaa. Emme ansainneet enempää.

Tappion myötä HJK menetti realistiset mahdollisuutensa mestaruuteen ja myös hopeaan. Näin ollen Klubi joutunee hakea mitalia ja europelipaikkaa pudotuspeleistä.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)