Suomen hallitus on tiedottanut, että yli 500 ihmisen yleisötilaisuuksia ei saa järjestää heinäkuun loppuun saakka.
Linjaus vaikuttaa esimerkiksi musiikkifestivaalien lisäksi merkittävästi myös urheilutapahtumiin. Esimerkiksi useita yleisurheilutapahtumia jouduttaneen perumaan.
Jalkapallon pääsarja Veikkausliiga joutuu myös kovaan paikkaan. Kausi ei ole vielä alkanut, ja sesonki saattaa siis käynnistyä vasta elokuussa.
Veikkausliiga-seurojen kannalta tilanne on vaikea, koska lipputulot niille ovat merkittävä tulonlähde.
Veikkausliiga on aiemmin kertonut, että kausi saatetaan pelata paljon normaalia tiiviimmässä aikataulussa ja lyhennettynä.
On toki mahdollista, että urheilutapahtumia järjestetään tyhjille katsomoille ja televisiota varten.
































