Englanti on hyvissä asemissa jalkapallon MM-karsinnassa. Gareth Southgaten suojatit johtavat Euroopan karsinnan I-lohkoa. Englanti on voittanut seitsemästä ottelustaan kuusi ja pelannut kerran tasan.
Englanti jyräsi viikonloppuna Andorran vieraissa 5-0. Tiistaina Wembleyllä vastaan asettuu Unkari. Southgatella on varaa kierrättää pelaajiaan.
– Me tulemme ilman muuta tekemään muutoksia kokoonpanoomme. Meillä on todella vahva miehistö. Me haluamme koko ryhmän tuntevan olevansa mukana. On tärkeätä, että he tuntevat saavansa arvostusta, Southgate kertoi Sky Sportsin mukaan.
Southgatella on positiivinen ongelma pelaajistonsa suhteen. Ja mikä siinä on kierrättäessä miehiä, kun MM-karsinnan maaliero on 23-2.
– Pääni tulee kipeäksi ja teen rikoksen joka kerta, kun valitsen joukkueen. Tämä on todella vaikeata joka kerta. Meillä on niin paljon hyviä pelaajia ja niin kovaa kilpailua pelipaikoista, Southgate intoili.
Englantia (19 pistettä) jahtaavat I-lohkossa Albania (15) ja Puola (14).






























