Jalkapallon Veikkausliigassa viime kaudella kolmanneksi sijoittunut ja europaikan lunastanut FC Honka tiedottaa hankkineensa 20-vuotiaan hyökkääjän Jonathan Muzingan riveihinsä.
Muzinga on edustanut viimeksi SJK:ta, jossa hän pelasi päättyneellä kaudella 22 Ykkösen ottelussa SJK Akatemian riveissä ja teki niissä kahdeksan maalia.
Veikkausliigadebyyttinsä Muzinga teki toukokuussa AC Oulua vastaan. Lisäksi hän pelasi kahdessa SJK Akatemian Suomen Cupin ottelussa ja teki niissä yhden maalin.
Kaudella 2021 Muzinga teki yhdeksän maalia PK-35:lle Ykkösessä ja edeltävällä kaudella hän voitti Kakkosen A-lohkon maalipörssin yhdellätoista maalilla. Lohkon maalikuninkuus toi myös valinnan sen parhaaksi pelaajaksi.
– Päätin siirtyä Honkaan koska olen kuullut ja nähnyt, että täällä nuoria pelaajia arvostetaan ja halutaan kehittää hyvällä ja fiksulla tahdilla. Muutaman treenin jälkeen olen päässyt jo rinkiin mukaan, minut on otettu hyvin vastaan ja tuntuu siltä, että olisin tuntenut joukkuekaverit jo muutaman vuoden. Tavoitteeni tulevalla kaudella on kehittyä ja auttaa joukkuetta, jonka lisäksi haluan oppia lisää Hongasta seurana. Tärkeintä on saada mahdollisimman paljon peliminuutteja, sen jälkeen voi miettiä pidemmälle, mitä muuta tavoittelee, Muzinga kommentoi espoolaisseuran tiedotteessa.
Lähde: FC Honka
Lue myös:Ranskalle raju takaisku – maalitykki sivuun MM-kisoista
Lue myös:Tämä mies korvaa karun kohtalon kokeneen ranskalaishyökkääjän MM-kisoissa

































