Jalkapallon Ykkösessä päättyneellä kaudella pelannut FF Jaro vaihtaa päävalmentajaa.

Seura tiedotti asiasta torstaina. Stephen Ward onnistui varmistamaan edustusjoukkueen paikan ensi kauden Ykkösliigaan.

– Tämä onnistui pääosin omilla pelaajilla. Omien pelaajien osuus aloituskokoonpanosta sekä otteluihin valituista kokoonpanoista, oli vuoden aikana 75 %.

– Ab Liga Jaron johtokunta ja päävalmentaja Stephen Ward ovat olleet eri mieltä siitä, mihin suuntaan seuran tulisi jatkossa kehittyä, ja siksi johtokunta on päättänyt purkaa Stephen Wardin sopimuksen. Hallitus haluaa kiittää Stepheniä hänen vuoden aikana tekemästään työstä, kertoi seura tiedotteessaan.

Jaro kertoi lähtevänsä etsimään uutta päävalmentajaa. Liga Jaron hallitus on myös nimennyt Tobias Strandin uudeksi urheilujohtajaksi 12.10.2023 alkaen.

Lue myös:Jättiyllätys muhii – tähän seuraan Real Madrid-tähti nyt yhdistetään

LUE MYÖS: Haastattelu: Valmentajavelho hehkuttaa Liigan finaalijoukkueita – ”Molemmilla uniikki tarina” (Siniviiva.fi)