Englanti jäi maalittomaan tasapeliin Skotlantia vastaan perjantai-iltaisessa ottelussa. Saarivaltakunnassa asiantuntijat antoivat tylyn tuomion Englannin peliesityksestä.
Englanti aloitti EM-kisat voittamalla Kroatian 1-0. Tuttuun tapaan Englannissa hevonen lähti laukalle voiton jälkeen ja odotukset nousivat korkeuksiin. Ottelu Skotlantia vastaan oli tyly palautus maanpinnalle.
Englanti jäi Skotlantia vastaan hampaattomaksi eikä pystynyt löytämään keinoja Skotlannin puolustuksen murtamiseksi. Samaan aikaan Skotlanti pelasi vahvasti ja onnistui luomaan vaarallisia paikkoja Englannin maalille. Lopulta pelissä jäätiin kuitenkin maaleitta ja pisteet tasattiin.
Englannissa maajoukkueen esitys sai osakseen kovaa kritiikkiä.
– Jalkapallo ei ole tulossa kotiin tuolla joukkueella, sen voin kyllä sanoa. Ei tuolla joukkueella eikä tuolla pelillä, skotlantilaisvalmentajalegenda Graeme Souness tylytti ITV:llä.Samalla kanavalla entinen pelaajalegenda Gary Neville oli samoilla linjoilla.
– Se oli todella huono esitys. Katsomossa oli valtava pettymys ja sitä alleviivasi huono fyysinen taso.
– En tiedä olivatko odotukset liian isoja joidenkin pelaajien kohdalla. Muutamille tämä oli todennäköisesti isoin peli, jossa he ovat pelanneet, Neville jatkoi.
Englannin ykköstähti Harry Kanen vaisu esitys sai myös ihmetystä osakseen.
– Hän ei näytä olevan kunnossa eikä hänellä tunnu olevan jalkoja. Hän ei näytä olevan vauhdissa, koko ajan kantapäillään, Roy Keane puolestaan hämmästeli.
Entinen pelaaja Ian Wright ei sanojaan säästellyt ottelun jälkeen.
– Olen häpeissäni puolestamme tänään, Wright totesi.
Maalittomalla tasapelillä Englanti petasi itselleen kuitenkin hyvät asetelmat jatkoa ajatellen ja sen jatkopaikka on käytännössä varma. Skotlanti sen sijaan piti langat käsissään ja sillä on vielä mahdollisuus edetä jatkoon voittamalla päätösottelussa Kroatia.































