Sportivo TV

Liverpoolin keskikenttäpelaaja Dominik Szoboszlai kertoo selvittäneensä tilanteen joukkuekavereidensa Curtis Jonesin ja Kostas Tsimikasin kanssa sen jälkeen, kun viime viikolla levinnyt video herätti keskustelua Liverpoolin sisäisestä tilanteesta.

Kohun aiheutti Liverpoolin harjoitusottelussa Wrexhamia vastaan New Yorkin Yankee Stadiumilla tapahtunut tilanne. Ottelun jälkeen kentälle tallentui video, jossa Szoboszlai, Jones ja myöhemmin myös Tsimikas näyttivät keskustelevan kiivaasti joukkueen kävellessä kannattajien luo.

Tilanteen taustalla oli kapteeninnauha. Szoboszlai oli antanut vaihdosta tullessaan nauhan Tsimikasille eikä Jonesille, mikä herätti Jonesissa voimakkaan reaktion. Videolla nähtiin myös, kuinka Tsimikas heitti kapteeninnauhan hetkellisesti maahan keskustelun aikana.

Szoboszlai kuitenkin kiistää, että pelaajien välillä olisi ollut oikea riita. Liverpoolin kapteenina Yhdysvaltain-kiertueella toiminut unkarilainen kertoi tilanteesta medialle ennen joukkueen paluuta Englantiin.

– Se ei koskaan ollut mikään väittely meidän kolmen välillä. Keskustelimme vain jostain kentällä, mutta te (media) teitte siitä paljon suuremman asian. Ensi kerralla hoidamme tällaiset asiat pukukopissa, Szoboszlai sanoi.

– Kukaan ei ollut vihainen kenellekään. Kaikki on selvitetty ja olemme kunnossa.

Tilanne näytti rauhoittuvan nopeasti, sillä Liverpoolin seuraavassa harjoitusottelussa Leedsia vastaan Szoboszlai antoi kapteeninnauhan Jonesille.

Liverpool pelasi Yhdysvaltain harjoituskiertueensa ilman vakituista kapteeniaan Virgil van Dijkia ja myös Joe Gomez oli sivussa loukkaantumisen vuoksi. Tämän vuoksi Szoboszlai johti joukkuetta suurimman osan kiertueesta.

Liverpoolin varakapteenin paikka on avoinna, sillä pitkäaikainen varakapteeni Andy Robertson siirtyi kesällä Tottenham Hotspuriin. Szoboszlai kertoo, ettei uusi päävalmentaja Andoni Iraola ole vielä keskustellut hänen kanssaan mahdollisesta roolista.

– Ei, siitä ei ole ollut vielä mitään keskustelua. Meillä on Virgil kapteenina, Alisson ja Joe Gomez. Keskustelua ei ole käyty lainkaan. Tietenkin olisi ylpeä hetki, jos saisin varakapteenin tehtävän, mutta se ei ole minun päätökseni, Szoboszlai sanoi.

25-vuotias keskikenttäpelaaja kertoo olevansa valmis uuteen kauteen ja uskoo Liverpoolin olevan motivoitunut palaamaan takaisin huipulle viime kauden jälkeen.

– Olemme valmiita lähtemään uudelleen. Otamme motivaatiota viime kaudesta, koska se ei ollut paras mahdollinen. Emme päätyneet sinne, missä halusimme olla, joten nyt lähdemme taas tavoittelemaan menestystä.

Szoboszlai ei kuitenkaan halunnut ottaa kantaa siihen, tarvitseeko Liverpool vielä uusia vahvistuksia.

– Ei ole minun tehtäväni kertoa, ketä meidän pitäisi hankkia tai tarvitsemmeko uusia pelaajia. Jos seurajohto ja valmentaja päättävät hankkia jonkun, otamme hänet ilolla vastaan. Jos eivät, meidän täytyy tehdä jotain erityistä tällä joukkueella.

LUE MYÖS: Yllättävä näky Krista Pärmäkoskesta – Ebba Anderssonilta lähti heti viesti (UrheiluAreena.fi)