Keskiviikkona kuolleen argentiinalaisen jalkapallolegenda Diego Maradonan asianajaja Matias Morla on esittänyt syyttäjänvirastolle vaatimuksen, että sen tulee käynnistää perinpohjainen tutkimus eilisen tapahtumista.
Kaksi viikko sitten aivoleikkauksen jälkeen kotihoitoon siirretyn Maradonan talolle oli saapunut keskiviikkona kuusi ambulanssia.
Morla kuitenkin ihmettelee, miksi ambulanssien saapuminen Buenos Airesin laitamilla sijaitsevaan taloon oli kestänyt niin kauan.
ESPN uutisoi, että Morla luonnehtii lähes rikolliseksi ja idioottimaiseksi toiminnaksi sitä, että ambulanssin tulo kesti yli puoli tuntia.
– Tätä tosiasiaa ei voida sivuuttaa. Vaadin tutkimusta tämän asian loppuun viemiseksi, Morla alleviivaa.






























