Chelsea on saamassa topparihankinnan maaliin, kun se maksaa lähes 90 miljoonaa euroa Leicesterille ranskalaisesta Wesley Fofanasta, 21. Kesän siirtoikkunan viime hetken hyökkääjähankinta kustantaisi lontoolaisseuralle kuitenkin ainakin vielä 30 miljoonaa enemmän.

Kyse on AC Milanin 23-vuotiaasta portugalilaishyökkääjä Rafael Leaosta, jonka kintereillä Chelsean manageri Thomas Tuchel on ollut jo pitempään.

Tuchelin toiveen toteutuminen vaatii siis jättisumman rahaa, eli tasan tarkkaan 120 miljoonaa euroa Calciomercaton tietojen mukaan.

Milanin pomo Stefano Pioli puhuu asiasta varovasti jättäen takaportin korkeintaan raolleen.

– En näe mitään ongelmaa Rafael Leaon kanssa. Siirtohuhut eivät häiritse häntä. Hän on keskittynyt tekemään töitä parhaalla mahdollisella tavalla, Pioli vastasi udeltaessa sitä, miksi Leaon maalihanat ovat olleet tukossa alkukaudella.

Milanin urheilupomo Paolo Maldini on sen sijaan tuntuvasti räväkämpi puheissaan. Hän on valmis sulkemaan oven lopullisesti Chelsealta.

– Pidämme Rafa Leaota koskemattomana, Maldini lähettää terveisensä Tuchelille.

Lue myös:Nyt puhutaan ME-summasta – tiukka väite: Chelsea on saanut jättikaupan maaliin

Lue myös:ManU:n 90 miljoonan tarjous on tyrmätty – tähtihyökkääjä käy kuumana

LUE MYÖS: Ylen suosikkitoimittaja Anni Jämsä siirrettiin kuin vaivihkaa uuteen tehtävään (UrheiluAreena.fi)