Turun Palloseura huipentaa kolmen Liiga-ottelun viikkonsa lauantaina isännöimällä Rauman Lukkoa. Kyse on viime kevään finalistien toisesta kohtaamisesta tällä kaudella. Palloseura käynnisti kauden viime viikon torstaina 5-3 -vierasvoitolla hallitsevasta mestarista.

Lukko johtaa sarjaa neljän kierroksen jälkeen seitsemän pistettä plakkarissaan. TPS:llä on koossa piste vähemmän niin ikään neljäs ottelusta.

TPS:lle kärsitty tappio on Lukolle toistaiseksi kauden ainoa. Lukko on vienyt nimiinsä kolme viimeistä otteluaan. Lukko kaatoi Raumalla vierailleen Kärpät perjantaina voittolaukauskisassa. Pelicans puolestaan peittosi TPS:n Lahdessa numeroin 1-0.

TPS:n valmentaja Jussi Ahokas on rukannut kokoonpanoaan perjantain jälkeen. Maalivahti Eetu Anttila, 22, pelaa ensimmäisen Liiga-ottelunsa ja eilen Lahdessa taklauksen seurauksena kentän jättänyt Jimi Suomi ei ole tänään pelaavassa kokoonpanossa.

Lukko tarjoaa sekin tilaisuuden kakkosveskarille, kun Samuel Jukuri, 25, luistelee Turussa tolppien väliin.

https://twitter.com/HCTPS/status/1439169004569047046

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)