Jääkiekkomaalivahti Karolus Kaarlehto siirtyy SM-liigan Jukurien paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella.

Veskari pelasi alkukauden Slovakian pääsarjassa HK Dukla Michalovcen joukkueessa. 24-vuotias Kaarlehto on pelannut urallaan Liigaa 22 ottelun verran SaiPan paidassa.

– Meille tarjoutui mahdollisuus saada Karolus näytille, ja omilla otteillaan hän osoittautui erinomaiseksi vahvistukseksi maalivahtiosastollemme, kertoo Jukurien kehityspäällikkö Mikko Hakkarainen.

Torstaina joukkueen harjoitusvahvuuteen liittynyt Kaarlehto kertoo ensivaikutelman joukkueesta olevan erinomainen.

– Mitä olen tuossa nyt mukana ollut, porukka vaikuttaa todella kunnianhimoiselta ja työteliäältä. Hienoa päästä tällaiseen jengiin mukaan.

Kaarlehto lähtee loppukauteen tavoitteenaan tuoda leveyttä Jukurien maalivahtiosastolle sekä auttaa joukkuetta mahdollisimman pitkälle.

– Kahden ulkomailla vietetyn kauden jälkeen uskon, että olen kokeneempi ja valmiimpi kuin pari vuotta sitten. Tämä on hieno mahdollisuus näyttää pystyväni pelaamaan hyvällä tasolla tässä sarjassa.

Lähde: Jukurien verkkosivut

Lue myös:Aleksander Barkoville 20 täyteen – vain Pavel Bure ollut kiireisempi seuran historiassaKaarlehto on mahdollisesti pelikelpoinen jo tiistain ottelussa Lukkoa vastaan, jos kansainväliseen pelaajasiirtoon liittyvät paperiasiat valmistuvat tuohon mennessä.

LUE MYÖS: Shokkiuutinen iski Emma Tainioon lujaa – itkusta ei ollut tulla loppua (UrheiluAreena.fi)