Lahden Pelicans räväytti torstaina SM-liigassa hyvän tuloksen, kun se kaatoi Turun Palloseuran 4-3-lukemin.
Lahdessa jouduttiin ylitöihin, sillä voitto ratkesi vasta voittomaalikilpailussa.
Pelicansin suurin sankari oli kaksi maalia ja voittomaaliratkaisun iskenyt Hannes Björninen. Pelicans on sarjassa kahdeksantena ja sillä on vielä viisi ottelua jäljellä runkosarjaa. Uskoa riittää, että kuuden joukkoon ylletään.
– Totta kai on. Jokaista peliä lähdetään voittamaan, mitä nyt on jäljellä. Turha meidän on miettiä muuta, Björninen linjasiC Morelle.
Kauaa Pelicans ei ehdi voitostaan nautiskella, sillä se matkaa jo heti huomenna Kouvolaan KooKoon vieraaksi.
– Nyt vähän ravintoa ja nestettä koneeseen ja hyvät unet alle. Sitten vähän aamuherättelyä ja illalla ollaan valmiita taas, Björninen ennakoi.






























