Suomen miesten ja naisten olympiavalinnat Pekingin jääkiekkoturnauksiin julkistettiin torstaina. Yleensä miesten valinnat herättävät suurempaa keskustelua, mutta nyt oli toisin.

Tällä kertaa suurimmat otsikot revittiin siitä, ettei Naisleijonien päävalmentaja Pasi Mustonen valinnut maalivahti Noora Rätyä olympiajoukkueeseen.

Tämä oli odotettu päätös, mutta kummastusta herätti Mustosen oma selitys asiaan. Mustonen totesi, että Anni Keisala on paras vaihtoehto, mutta kuvaili kuitenkin Rädyn olevan varalla, mikäli Keisala esimerkiksi loukkaantuisi.

– Ykkösmaalivahdin valinnan kohdalla kaikki valmentajat toisistaan tietämättä kirjoitti nimen lapulle kuukausianalyysin jälkeen. Jokaisella oli sama nimi lapulla eli olimme siitä täysin yksimielisiä. Siitä ei tarvinnut keskusteella ja se oli Anni Keisala, joka elokuussa käytti näytöpaikkansa. Tämä valinta oli itsestäänselvyys, Mustonen sanoiTV5:llä.

Selvityksen omituisin osuus alkoi vasta tämän jälkeen.

– Sen jälkeen mietimme, että onko meillä toista maalivahtia, joka voi pelata ykkösmaalivahtina pomminvarmasti. Totesimme, että on, ja se maalivahti on Noora Räty. Hän on ykkösmaalivahtikunnossa, mutta tällä kertaa tämä on naiskiekon evoluution lopputulos. Anni Keisala osoitti olevansa maailman paras ja hän ansaitsee ykkösmaalivahdin paikan olympiakisoissa. Jos Anni ei pysty pelaamaan, Noora täyttää sen ruudun, Mustonen sanoi.

Kysymyksiä herätti tässä se, miksei Räty sitten ole joukkueessa mukana, jos hänen katsotaan kykenevän täyttämään ykkösvahdin roolin. Samalla Mustonen tuli arvostelleeksi muita maalivahteja, jotka saivat kisoihin kutsun. Mitä tekee varamaalivahdilla, jos häneen ei luoteta? Sitä kysyvät nyt monet.

Lue myös:Noora Rätyä ei valittu olympiajoukkueeseen ja päävalmentajalta ihan uskomaton selitys!

LUE MYÖS: Shokkiuutinen iski Emma Tainioon lujaa – itkusta ei ollut tulla loppua (UrheiluAreena.fi)