Oulun Kärpät on elänyt viime aikoina vaikeita aikoja SM-liigassa, mutta torstaina se sai isoa helpotusta tuskaansa.
Kärpät kaatoi Raksilassa Lahden Pelicansin 2-0 ja katkaisi samalla kahden tappion putkensa.
Ville Leskinen vei Kärpät heti toisen erän alussa johtoon ja lopullisen niitin tyhjään maaliin iski puolustaja Atte Ohtamaa. Leskisen avausmaali oli kuitenkin varsin onnekas. Todellisuudessa maalin teki Pelicansin puolustaja Teemu Eronen, mutta osuma merkattiin Leskisen nimiin.
Ohtamaa valittiin torstaina Leijonien olympiajoukkueeseen. Hänen lisäkseen Kärpistä valittiin joukkueeseen myös hyökkääjä Saku Mäenalanen. Kaksikko oli ainoa SM-liigasta kisoihin päässeet pelaajat.
Pelicansin tuska ei sen sijaan näytä helpottavan. Torstain tappio oli sille jo neljäs putkeen ja joukkue on nyt sarjataulukon sijalla yhdeksän. Kärpät jatkaa neljäntenä.

































