NHL-seura Columbus Blue Jackets on tehnyt uuden jatkosopimuksen, kertoo The Athleticin toimittaja Aaron Portzline.

Hyökkääjä Carson Meyer on nimittäin tehnyt jatkosopimuksen seuran kanssa. Se on kaksisuuntainen ja kattaa ensi kauden.

Meyerin palkka on NHL:ssä 775 000 dollaria. AHL:ssä palkka putoaa 190 000 dollariin.

Meyer vietti suurimman osan viime kaudesta AHL:n puolella. Columbuksessa hän pääsi pelaamaan 14 NHL-ottelua pistein 0+1.

25-vuotias hyökkääjä on Columbuksen kuudennen kierroksen varaus vuodelta 2017. Hän on pelannut NHL:ssä 27 ottelua tehoin 1+3.

Columbus rämpi pahasti viime sesongilla. Tulevan kauden uskotaan olevan merkittävä seuran ja GM Jarmo Kekäläisen kannalta.

Lue myös:Sport hankki takalinjoilleen kokemusta ja johtajuutta – ”Monipuolinen ja kokenut ammattilainen”

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)