
Helsingin IFK:n päävalmentaja ja jääkiekkolegenda Ville Peltonen latasi eilen perjantaina täyslaidallisen SM-liigan niskaan. Peltonen kritisoi voimakkaasti muun muassa tuomarilinjaa, kurinpitoa ja myös omalla tavallaan pelaajia.
Peltonen kertoi olevansa hyvin tyytymätön SM-liigan linjattomuuteen monessakin eri asiassa. Peltonen vaikutti olevan ihan oikeasti huolissaan.
HIFK-luotsi tiesi eilen tarkalleen, mitä hän teki. Hän tiesi, että häntä kuunnellaan, kun hän avaa suunsa lehdistötilaisuudessa tv-kameroille ja vielä sen jälkeen kirjoittavalle medialle. Peltonen on suomalaisessa jääkiekossa sen verran iso nimi, että hänen viestinsä menee varmasti perille, kun hän jotain sanoo.
Peltosen avautumisella oli paikkansa. Se tarvittiin, sillä SM-liiga on – taas kerran – monessakin mielessä tuuliajolla.
Vielä ennen kauden alkua SM-liiga julisti uhmakkaasti uutta ja tiukempaa tuomarilinjaa. Sanottiin, että kaikki estämiset ja koukkimiset tullaan ottamaan tylysti pois ja taito pääsee paremmin esille. Harjoituskaudella ja ihan SM-liigan alkukierroksilla näyttikin siltä. Pienikin kiinnipitäminen tai estäminen tiesi kahden minuutin rangaistusta.
Ilo loppui kuitenkin lyhyeen ja juuri nyt kukaan ei oikein tiedä, mitä kaukalossa saa tehdä ja mitä ei. Joskus maalitilanteessa saa estää, joskus ei saa.
Kaikista pelottavinta on se, etteivät pelaajat tiedä edes linjaa isojen rangaistusten suhteen. En usko, että yksikään pelaaja haluaa tietoisesti ja tahallaan vahingoittaa vastustajaa kaukalossa, mutta kyllähän se pistäisi miettimään tarkemmin, jos esimerkiksi päähän kohdistuneista taklauksista olisi tehty linjakas ja selkeä linjanveto. Vielä jokin aika sitten näin olikin, kun SM-liiga painotti, että päähän kohdistuneesta taklauksesta häkki heilahtaa aina vähintään viiden ottelun pelikiellon arvoisesti.
No, entä nyt sitten? Joistain päähän kohdistuneista taklauksista tulee pelikieltoa ja joistain ei.
Peltonenkin puhui asiasta perjantaina ja hänen mielessään oli varmasti muun muassa taannoiset HIFK-TPS-ottelun tapahtumat. Sen ottelun avauserässä TPS:n Oliver Lauridsen ajoi HIFK:n puolustajaa ja maanmiestään Oliver Larsenia päähän. Ei Lauridsen sitä tahallaan tehnyt, mutta jos päähän kohdistuneet iskut halutaan ihan oikeasti kitkeä lajista pois – kuten tietysti pitäisi – niin tempusta olisi pitänyt tulla tuntuva pelikielto. Vain ja ainoastaan sillä tavalla pääniiteistä päästään eroon. Muita keinoja ei ole.
Peltonen ajatteli linjapuheensa aikana varmasti myös tammikuun alun Pelicans-ottelua. Siinä Pelicansin Antti Tyrväinen rikkoi polvitaklauksella HIFK:n Kristian Vesalaisen jalan. Tulos: nolla ottelua pelikieltoa. Tyrväinen jatkoi pelaamista, Vesalainen lähti viikkojen sairauslomalle. Esimerkkejä on valitettavasti muitakin. Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

SM-liigan kurinpito on jo vuosia ollut retuperällä. Kun kaukalossa jotain tapahtuu, niin lottopallot laitetaan pyörimään. Taitaa olla niin, etteivät kurinpitäjät tiedä itsekään, mitä sieltä on tulossa.
Samaa voi sanoa maalivahdin häirintätilanteista. Joskus maalin hylkäämiseen riittää hipaisu veskarin patjaan, toisinaan taas koko maalivahdin saa taklata pois maaliltaan ja maali hyväksytään silti. Säännöllisen epäsäännöllistä. Linjattomuuden huipentuma.
Jos sama meininki jatkuu, uhkaa SM-liigaa paha kriisi. Jos pelaajat eivät oikeasti tiedä, mitä kaukalossa saa tehdä ja millainen rangaistus tulee mistäkin teosta, muuttuu peli äärimmäisen vaaralliseksi. Pitääkö SM-liigassa oikeasti tapahtua jokin vakava loukkaantuminen ennen kuin SM-liiga oikeasti herää? Vai riittikö kiekkolegenda Peltosen varoittava puheenvuoro jo siihen? Toivoa todellakin sopii.
Ville Hirvonen