HIFK on pelannut koko kauden riskipeliä maalivahtipelinsä suhteen. Riski löi näpeille tiistain Sport-pelissä.

Seuran selväksi ykkösmaalivahdiksi ja koko Liigan kärkinimiin noussutRoope Taponenon ollut suurin yksittäinen syy siihen, että helsinkiläiset ovat pystyneet kääntämään kautensa suunnan.

Tiistain Sport-ottelussa se pahin pelko kävi kuitenkin toteen, kun Taponen joutui jättämään pelin kesken ja maalille tuli vasta 17-vuotiasEmil Vinni.

HIFK:n päävalmentajaVille Peltosellaei tuoreeltaan ottelun jälkeen ollut vielä tarkempaa tietoa Taposen loukkaantumisen laadusta. Myös puolustajaEddie Larssonjätti pelin kesken.

– Pientä vammaa tuli meidän pelaajille. En tiedä vielä niistä sen enempää, mutta toivotaan, että on nopeita toipumisia, Peltonen sanoi.

Taposen tilanne tietysti puhutti eniten.

– En osaa vielä sanoa. Tämä tilaisuus tuli niin nopeasti. Lääkäri on töissä, Peltonen suostui sanomaan.

Lue myös: Helsingin Liiga-ottelussa nähtiin todella pelottava tilanne – Sportin pelaaja lyyhistyi jäälle

LUE MYÖS: Nooralotta Neziri ei halunnut enää vaieta – paljasti nyt koko totuuden (UrheiluAreena.fi)