
Mikko Rantanen sinetöi Colorado Avalanchen voiton NHL:n pudotuspeleissä lauantaina. Rantasen ja Artturi Lehkosen Colorado kukisti Edmonton Oilersin vieraissa 4-2.
Kamppailu ratkesi 3-2 -maalilla reilu seitsemän minuuttia ennen loppua eikä se ollut Edmontonin kannalta kaunista katsottavaa. Coloradon Andrew Cogliano siivosi kiekon omalta alueeltaan. Jäähyaitiosta tullut J.T. Compher taklasi Oilers-pakki Evan Bouchardin kylmästi irti kiekosta ja laukoi pelivälineen maalivahti Mike Smithin jalkojen välistä sisään.
Rantanen katkaisi keskialueella Edmontonin syötön 30 sekuntia ennen päätössummeria ja viimeisteli loppunumerot tyhjiin. Hän on heiluttanut verkkoa kolmessa peräkkäisessä ottelussa. Rantasen playoff-saldo on nyt 4+12=16.
Coloradon Pavel Francouz torjui 27 laukausta. Smith venyi kiekon eteen 39 kertaa.
Colorado johtaa Läntisen konferenssin loppuottelusarjaa nyt voitoin 3-0. Avalanchella on ensimmäinen tilaisuus edetä Stanley Cup -finaaleihin maanantaina Edmontonissa.
Edmonton sai lauantain kamppailuun unelma-alun. Connor McDavid osui vain 38 sekunnin pelin jälkeen.
Ensimmäisen tauon molemmin puolin osunut Valeri Nitshushkin käänsi tilanteen Coloradon eduksi. Edmontonin Ryan McLeod tasoitti kolmannen erän alkupuoliskolla.
Edmontonin Jesse Puljujärvi sai jääaikaa vain 9.37.
Lue myös:Coloradon voitolla julma hinta – Rantasen ja Lehkosen sentteri sairastuvalle