Jääkiekkoilija Kevin Fiala jatkaa NHL-seura Minnesota Wildissa. Wild tiedotti hyökkääjän sopimuksesta maanantaina.

Wildin GM Bill Guerin vahvisti seuran tiedotteessa, että sopimus on vuoden mittainen. Palkkaa Fiala pääsee nostamaan 5,1 miljoonaa dollaria.

Fiala hankittiin Wildiin runsaat kaksi vuotta sitten korvaajaksi Mikael Granlundin siirryttyä Nashville Predatorsiin. Minnesotassa Fiala pääsi pian Mikko Koivun ja Zach Parisen ketjuun. Koivu kertoi saaneensa Fialasta hyvän vaikutelman.

– Hänellä on taitoa ja potentiaalia vaikka mihin. Hän on vielä nuori kaveri, ja paljon vuosia on edessä, Koivu kommentoi syksyllä 2019.

Sveitsiläinen Fiala, 25, on pelannut 337 NHL-ottelua (198 tehopistettä) ja 29 Stanley Cupin pudotuspeliottelua (12). Hän on tehnyt vähintään 20 maalia kolmella eri NHL-runkosarjakaudella.

LUE MYÖS: Hiihtoliiton pomo ällistyi Kerttu Niskasen lopettamispäätöksestä (UrheiluAreena.fi)