Jääkiekon Mestiksen Heinolan Peliitat on hankkinut uuden puolustajan.
21-vuotias Bernard Isiguzo jatkaa uraansa Peliittojen riveissä. TPS:n sopimuspelaaja kiekkoili koko viime kauden lainalla SaPKossa.
Pakin kontrahti turkulaisten kanssa päättyi, ja mies päätti jatkaa uraansa Heinolassa.
SaPKossa Isiguzo teki vahvaa jälkeä viime kaudella, sillä hän iski 45 otteluun tehot 3+17=20.
– Erittäin hienoa saada Bernard Heinolaan! Hän on jo todella lähellä Liiga-tasoa ja uskon, että tarjoamme hänelle erittäin hyvän ympäristön kehittyä ja ottaa seuraava steppi urallaan. Hän on tasapainoinen ja monipuolinen pelaaja, jolla on edellytykset nousta alkavalla kaudella aivan Mestiksen parhaimmistoon niin puolustus- kuin hyökkäyspelissäkin, Peliittojen päävalmentaja Vesa Petäjä kommentoi seuran verkkosivuilla.
Isiguzo oli itse myös tyytyväinen sopimukseen ja näki myös hyvän tien Liiga-jäille.
– Todella hyvällä mielellä tulen Heinolaan. Peliitoilla on Pelicansin kanssa hyvä Liiga-yhteistyö, jonka ansiosta tällä on erinomaiset puitteet tavoitella seuraavaa askelta urallani, Isiguzo kertoo.






























