Alkukauden sveitsiläisen Biel-Biennen riveissä pelannut Ville Pokka vaihtaa joukkuetta. Pokka edustaa jatkossa SC Berniä.

Bern on Pokalle jo tuttu seura, sillä hän on pelannut joukkueessa lainalla jo joulukuun alusta lähtien. Nyt hän on purkanut sopimuksensa Biel-Biennen kanssa ja siirtynyt pysyvällä sopimuksella Berniin.

Hän on tehnyt pelata Bernin paidassa seitsemän ottelua tehopistein 0+3. Biel-Bennen paidassa 18 ottelussa tehopisteitä kertyi neljän syöttöpisteen verran.

29-vuotias Pokka on pelannut ulkomailla jo pitkään, kun hän lähti Pohjois-Amerikan valloitukseen vuonna 2014. Siellä ura ei kuitenkaan ottanut käynnistyäkseen, joten hän siirtyi KHL:ään Avangard Omskin joukkueeseen, jossa hän pelasi aina sodan syttymiseen saakka.

Leijonien paidassa Pokka on voittanut sekä olympia- että MM-kultaa. Liigastakin on mestaruus taskussa vuodelta 2014.

Lue myös: Tapparalla loukkaantumiset riesana – kolme kovaa nimeä sairastuvalle

Lue myös: Jääkiekon pelaajayhdistys iski liittoa ja Liigaa vastaan – ”Valta edelleen hyvin rajatulla sisäpiirillä”