Jääkiekkoliigan KooKoo on tehnyt viisi uutta sopimusta. Joukkueeseen liittyvät maalivahti Victor Brattström ja hyökkääjät Aleksi Ainali, Teemu Engberg, Ahti Oksanen ja Samuli Ratinen.

Ruotsalainen Brattström korvaa Kouvolassa Henrik Haukelandin, jonka on huhuiltu palaavan ensi kaudeksi Ruotsiin. Brattström siirtyy KooKoohon Ruotsin toiseksi korkeimmalta sarjatasolta Timrån joukkueesta, jossa hän pelasi viime kaudella 45 ottelua torjuntaprosentilla 91,4.

– Victor on todella isokokoinen ja fyysinen maalivahti. Hän on teknisesti hyvä ja nopea maalivahti, joka hakee hyvin kiekkoja maskista, KooKoon maalivahtivalmentaja Kari Lehtonen analysoi.

Ainali siirtyy Kouvolaan Sportista, Engberg HIFK:sta, Ratinen JYPistä ja Oksanen Jokereista. Etenkin Oksanen, 27, saanee saman tien ison roolin KooKoossa, sillä mies iski liigassa SaiPassa vuosina 2017-2019 yhteensä 30 maalia runkosarjassa. Tällä kaudella hän pelasi KHL:ssä 50 ottelua tehoin 7+8=15.

Brattströmin ja Oksasen sopimukset ovat yksivuotisia. Loput kolme pahvia ovat kaksivuotisia.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)