Helsingin IFK:n SM-liigajoukkue on tänään maanantaina päässyt harjoittelemaan joukkueena. HIFK:ssa todettiin koronatartunta maaliskuun puolivälissä.
HIFK:ssa ilmeni tämän jälkeen ”useampi jatkotartunta” ja seura joutui luovuttamaan tiistain ottelun Kärppiä vastaan.
HIFK:n urheilujohtaja Tobias Salmelainen perusteli päätöstä viime viikolla sillä, ettei HIFK olisi saanut joukkuetta kasaan tiistain otteluun.
Maanantaina HIFK julkaisi Facebook-sivuillaan lupaavan päivityksen, missä joukkue harjoitteli Nordiksella.
– Koneet käyntiin, HIFK iloitsee päivityksessään.
HIFK:n julkaisemista kuvista ei käy suoraan ilmi, kuinka isolla ryhmällä joukkue on harjoitellut, mutta treeneissä oli paikalla useampi sen avainpelaajista.
Joukkueharjoituksissa oli maanantaina mukana ainakin kapteeni Jere Sallinen, puolustaja Johan Motin sekä maalivahti Frans Tuohimaa.
HIFK:n määrä palata kaukaloon tämän viikon perjantaina, kun se kohtaa Helsingissä Pelicansin. Sen urakka jatkuu heti lauantaina samaa joukkuetta vastaan Lahdessa.
HIFK on tällä hetkellä SM-liigassa toisena heti kärkijoukkue Lukon jälkeen.































