Liigassa pelaava Vaasan Sport on tehnyt uusia pelaajasopimuksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät puolustajat Aleksi Mäkelä ja Olli Vanttaja, sekä hyökkääjät Jonne Virtanen, Niclas Lucenius ja Patrik Karlkvist.

– Jonne Virtanen on kokenut ja menestynyt liideri, jolta ei puutu luonnetta, sitoutumista tai johtajuutta. Virtanen on roolipelaaja, joka halusi takaisin Liigaan nimenomaan Sportin riveissä. Sopimus kattaa kauden 2020-2021, Sport kertoo verkkosivuillaan.

Mäkelä on kokenut soturi, jonka vahvuudet ovat puolustuspelaamisessa sekä alivoimassa. Mäkelän sopimus on 2-vuotinen ja hän tuo joukkueeseen voittamisen kulttuuria.

Nuori puolustaja Vanttaja on tehnyt Vaasan Sportin kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen. Tulevaisuuden nimi Vanttaja, jonka vahvuudet ovat kiekollisessa pelissä ja ylivoimissa, omaa kovan potentiaalin nousta Liigan kärkipuolustajien joukkoon. Menneellä kaudella Vanttaja teki kovaa jälkeä A-nuorten SM-liigassa.

– Molemmat puolustajat tulevat Oulun Kärppien organisaatiosta, jossa on totuttu tekemään laadukasta työtä sekä menestymisen kulttuuria. Vanttaja tulee ottamaan seuraavia askeleita urallaan arjen laadukkaalla työllä. Mäkelän tavoite on ottaa isompaa roolia ja sitä kautta kehittyä sekä mennä urallaan eteenpäin, urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä kommentoi uusia sopimuksia.

Lucenius on solminut 1-vuotisen sopimuksen. Hyökkäys- ja ylivoimapelaamisen spesialistille on varattu isoa roolia juuri näihin tehtäviin Sportissa. Luceniuksella on valtava potentiaali olla yksi Liigan kärkihyökkääjistä.

Ruotsalainen Karlkvist oli viime kaudella yksi Allsvenskanin parhaista hyökkääjistä. Iso, vahva ja taitava rightin hyökkääjä laukoo todella kovaa, osaa maalinteon ja on ylivoimapelin spesialisti. 1-vuotisen sopimuksen tehneellä Karlkvistilla on kova halu siirtyä urallaan eteenpäin nimenomaan Sportissa.

– Hyökkäykseen saatiin paljon taitoa, luonnetta, kokemusta ja erikoistilannepelaamista. Juuri sellaisia elementtejä, joilla otteluita ratkaistaan. Joukkueen runko on nyt pitkälti valmis ja viimeiset ruudut täytetään myöhemmin, päättää Jämsä.

Lähde: Sport

https://twitter.com/VaasanSport/status/1242451591980101633

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)