HPK kukisti tänään perjantaina Kärpät 3-1 jääkiekon Liigan ottelussa. Tappion myötä katkesi myös Kärppien huikea 11 ottelun mittainen vierasvoittoputki.

Oskar Osala toi Kärpät 1-1:een kolmannen erän alussa, ja oululaisilla oli sen jälkeen mahdollisuus vielä muun muassa puolentoista minuutin 5-3-ylivoimaan. HPK kuitenkin kesti ja oli lopulta tyly isäntä.

Valtteri Puustinen teki 2-1-osuman, ja puolustaja Miro Karjalainen iski vielä kiekon tyhjiin. Kärppien päävalmentaja Mikko Manner myönsi HPK:n paremmuuden.

– Vastustaja oli tänään yksinkertaisesti piirun verran parempi. Meillä oli omat paikkamme ottelussa, erityisesti ylivoimilla, mutta me emme pystyneet niitä tällä kertaa hyödyntämään. Nyt katseet huomista kohti, tiivisti Manner seuran verkkosivuilla.

LUE MYÖS: Hiihtoliiton pomo ällistyi Kerttu Niskasen lopettamispäätöksestä (UrheiluAreena.fi)