Kärppälegenda Lasse Kukkosen palkintokaappi jatkaa täyttymistään myös peliuran jälkeen.

Kukkoselle on myönnetty Forum24:n Vuoden oululainen- ja maakuntahallituksen Pohjois-Pohjanmaa -palkinnot.

– Vähän hassu olo. Tietenkin olen tosi otettu, mutta ehkä vähän hämmentynyt. Koen, että palkinnot ovat kuitenkin sellaisia juttuja, että ne tulevat siitä minkälaisessa joukkueessa on saanut olla. Tietenkin ne nimetään henkilökohtaisesti, mutta ne liittyvät vahvasti tähän yhteisöön, kommentoi ex-puolustaja.

Pohjois-Pohjanmaa -palkinto on myönnetty vuodesta 2005 alkaen Pohjois-Pohjanmaan hyväksi tehdystä elämäntyöstä tai työstä, joka on tehnyt Pohjois-Pohjanmaata tunnetuksi ja vahvistanut sen identiteettiä. Kukkonen on ensimmäinen urheilija, jolle kyseinen palkinto myönnetään.

Vuoden oululainen on perinteinen, jo 80-luvulta saakka järjestetty äänestys. Forum 24:n esiraati valitsi ehdokkaiksi yhdeksän eri tavoin viime vuonna ansioitunutta tai esillä ollutta toimijaa. Päätöksen Vuoden oululaisesta tekevät lopulta äänestäjät.

Lähde: Kärppien verkkosivut

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)