TPS:lle tarjoutui tilaisuus lunastaa Liigan välieräpaikka perjantaina Lahdessa pelatussa ottelussa Pelicansia vastaan. Toisin kävi: Pelicans vei ja Palloseura vikisi. Sarja huipentuu sunnuntaina Turussa viidennen ottelun muodossa pelattavaan trilleriin.

TPS otti kolmanteen otteluun väkevän alun ajassa 3.05, kun Aleksi Anttalainen tykitti sinisen tuntumasta kiekon komeasti ylänurkkaan.

Toinen erä oli Tepsiltä kuitenkin sysimusta. Lentoon lähtenyt Pelicans kuittasi sen hämmästyttävästi 4-0. Kotijoukkueen kapellimestarina hääri kapteeni Hannes Björninen, joka teki ottelussa hattutempun.

– No joo, onnittelut Pelicansille. Se kyllä antoi meille taas oppitunnin jääkiekosta, miten tätä tulee pelata, TPS:n päävalmentaja Raimo Helminen alleviivasi ottelun lehdistötilaisuudessa.

– Se ensimmäinen erä oli ehkä meillä maaliin asti, mutta sen jälkeen meillä kyllä katosi peli. Ei oltu siellä päinkään, Helminen jatkoi ripitystään.

Helminen ei tosiaankaan selittelyihin sortunut.

– Kyllä oikea joukkue voitti tänään. Oli selvästi parempi kaikissa asioissa.

https://twitter.com/HCTPS/status/1385670374050996226

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)