KalPan kokoonpano muuttuu rajusti seuraavaksi kaudeksi. Ilta-Sanomat kertoo, että myös ykkössentteri Jaakko Rissanen jättää seuran.

Rissanen matkaa ensi kaudeksi KHL:ään. Myös laituri Jesse Mankisen kerrotaan tavoittelevan paikkaa samassa sarjassa.

27-vuotiaalla Rissasella on vielä vuosi sopimusta jäljellä KalPan kanssa. Hän iski tällä kaudella runkosarjassa 60 ottelussa tehot 9+34=43. Pudotuspeleissä 16 kamppailua ovat tuoneet pisteet 4+4=8.

Eilen Expressen kertoi Eero Kilpeläisen siirtyvän KalPasta Örebrohon. KalPa on lisäksi menettämässä ainakin Janne Keräsen, Arttu Ilomäen, Niko Mikkolan, Jyri Junnilan ja Joonas Lyytisen.

Tässä linkki Ilta-Sanomien juttuun: http://www.is.fi/sm-liiga/art-2000005183163.html

LUE MYÖS: Jokerit käytti miljoonia pelaajiin – Tony Salmelainen ihmettelee erityisesti kahta hankintaa (Atleetti.fi)