TPS:n viime kauden sensaatiopelaaja oli hyökkääjä Lauri Pajuniemi.

Nuori mies paukutti peräti 26 osumaa pelaamassaan 49 Liiga-ottelussa. Tämä kausi ei kuitenkaan alkanut onnellisten tähtien alla.

New York Rangersin NHL-varaus loukkaantui nimittäin kauden toisessa ottelussa. Nyt kuntoutus on edennyt hyvin, ja mies saattaa palata takaisin kaukaloon jo ensi viikolla, kertoo seura verkkosivuillaan.

– Pystyn luistelemaan, mutta kontaktia täytyy vielä vähän välttää. Kaikki on mennyt kuntoutuksen suhteen erinomaisesti ja siinä mielessä fiilikset ovat todella positiiviset, selvitti Pajuniemi.

31. lokakuuta pelattava TPS:n ja HIFK:n välinen taisto on yksi mahdollinen paluuajankohta.

– Tämän hetken fiilis on se, että paluu siihen peliin ei kuulosta ollenkaan mahdottomalta ajatukselta. Joka tapauksessa viimeistään maaottelutauon jälkeen olen mukana vahvuudessa.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)