HIFK:n ja Jokereiden välejä on kuvattu jäätäviksi. Jokereiden siirtyminen 2014 SM-liigasta KHL:ään oli SM-liigan seuroille tietysti paha taloudellinen takaisku.
Nyt välit lienevät lämmenneen, sillä Jokerit ja HIFK järjestävät joulukuun alussa yhdessä Helsinki Ice Challenge -tapahtuman. Jokerit kohtaa Kaisaniemessä 2. joulukuuta SKA Pietarin ja HIFK 5. joulukuuta Oulun Kärpät.
– Sillä, että järjestämme tämän tapahtuman yhdessä, on Liigan siunaus. Järjestämme tämän Helsingin kaupungin aloitteesta. Ehdotettiin, että tuokaa tänne keskustan alueelle iso hieno tapahtuma, kommentoi HIFK:n toimitusjohtaja Jukka Valtanen.
Valtanen painottaa, ettei Jokerit ja HIFK tarvitsivat projektissa toisiaan.
– Fakta on, että tämmöistä isoa tapahtumaa ei yksittäinen seura pysty järjestämään. Vaativat investoinnit ovat liian suuret. Yhden ottelun kustannukset ovat yli miljoona euroa.
Valtasen mukaan yhteistyö Jokereiden kanssa on sujunut hyvin.
– Kun puhutaan tämän tapahtuman järjestämisestä, on meidän yhteistyö ollut todella hyvää. Uskon, että se tulee olemaan niin loppuun asti.
Voisivatko Jokerit ja HIFK tehdä yhteistyötä jatkossakin?
– Siihen en osaa ottaa kantaa. Koskaan ei pidä sanoa ei. Jos Jokerit joskus jostain syystä haluaisi palata Liigaan, olisi varmaan monta seuraa, jotka ottaisivat heidät vastaan, vastasi Valtanen.
Valtanen ja Jokereiden toimitusjohtaja Jukka Kohonen ovat tuntevat toisensa jo pitkältä ajalta ja ovat hyviä kavereita.
Teksti: Otto Palojärvi






























