Helsingin IFK tiedotti viime viikolla uuden kauden joukkueensa rakentumisesta.
HIFK paljasti lähinnä jatkosopimuksia, mutta kertoi myös kahden uuden pelaajan hankkimisesta.
Heistä toinen oli HPK:sta takaisin HIFK:n riveihin vaihtava puolustaja Miro Karjalainen.
Karjalainen sanoo tuoreessaLiiga-podcastin-jaksossa olevansa valinnastaan tyytyväinen. HIFK:lle on hänen mukaansa rakentumassa hyvä joukkue.
– On se ainakin omasta mielestäni hyvällä pohjalla. Erittäin hyvännäköinen joukkue on tällä hetkellä. Siinä joutuu kilpailemaan siitä, että pääsee pelaamaan. Ei ole kyllä mitään huonoa sanottavaa, Karjalainen sanoo.
Karjalainen pelasi HIFK:ssa jo vuosina 2015-2017, mutta silloin rooli jäi vielä pieneksi. Karjalainen meni hetkeksi Pohjois-Amerikkaan ja palasi sitten SM-liigaan ja HPK:n paitaan, missä yli kaksimetrinen pakkijärkäle voitti Suomen mestaruuden keväällä 2019. Nyt Karjalainen palaa Helsinkiin ”valmiina Liiga-pelaajana”.
– Kyllä se on ainakin omasta mielestäni tosi iso juttu. Tässä on nyt unelmatilanne ottaa seuraava steppi jääkiekkoilijana ja kaiken tulen sen eteen tekemään. Eihän tämän parempaa saumaa olekaan, Karjalainen vakuuttaa.
Kun HIFK teki tarjouksen, sitä ei kauaa tarvinnut miettiä.
– Kyllä se ainakin mulle oli sellainen juttu, että kaikki oli oikeastaan jo silloin selvää, että mihin olen menossa, Karjalainen paljasti ja kertoi HIFK:n ottaneen ensi kertaa yhteyttä jo viime joulun alla.
Liiga-podcastin voit kuunnella kokonaisuudessaan täältä: https://www.supla.fi/audio/3591914
Ville Hirvonen





























