HELSINKI.HIFK:n nuori puolustajaAron Kiviharjuvalittiin lauantaina nuorten MM-kisoihin.

Viime vuonna kisat jäivät Kiviharjulta väliin, sillä koko kausi meni pilalle vakavan loukkaantumisen vuoksi.

Ei siis ollut suuri yllätys, että Nordiksen uumenissa oli hyvin innokas nuori mies, kun tieto Nuoriin Leijoniin valitsemisesta tuli.

– Se on suuri kunnia, että saa taas pukea leijonapaidan ylle. Tätä on pitkään odotettu ja se on vaatinut vähän sellaista henkistä kasvamistakin. Ensimmäisenä vuotena katsottiin kisat katsomosta ja siitäkin sai paljon oppia. Viime vuonna kuntouteltiin polvea ja katsotaan ihan puhtaasti kotisohvalta, kun jätkät taisteli MM-kullasta, Kiviharju sanoi Sport Contentille.

– Nyt on hienoa, että valmennusjohto luottaa tekemiseen. On hienoa asia lähteä taistelemaan meidän maan puolesta ja lähteä tavoittelemaan maailmanmestaruutta, Kiviharju jatkoi.

Kiviharjun viime kausi päättyi jo ennen kuin se ehti kunnolla alkaakaan. Lahjakas puolustaja ehti pelaamaan alle 10 ottelua HIFK:ssa, kun kauden päätti paha polvivamma. Kiviharju menetti yhden tärkeän vuoden, mutta hän kokee silti olevansa aikataulussa.

– Menen pelaajana varmasti nyt siinä, missä pitääkin. Nyt tässä ei ole mikään kiire. Nyt ollaan tavallaan siinä, missä minun piti viime vuonna olla. Olen pystynyt sen itselleni myöntämään. Olemme puhuneet valmentajien kanssa ja muidenkin kanssa siitä, että nyt otettiin vuosi takapakkia ja nyt ei ole kiire minnekään. Nyt ollaan siinä, missä viime vuonna piti jo tähän aikaan olla. Siihen peilaten olen itse ainakin ihan tyytyväinen, vaikka totta kai on vielä paljon asioita, mitä pitää parantaa, Kiviharju pohti kypsästi.

Kiviharju odottaa MM-kisoja suurella innolla. Hän on päässyt jo aistimaan, millaista on pelata jääkiekon emämaassa Kanadassa.

– Se kulttuuri on siellä aivan erilainen. Ensin on pari kovaa treenipeliä, ja sitten kun hyökätään tapaninpäivänä täpötäyteen Canadian Tire Centeriin Ottawassa, niin siinä on sellainen kokemus, että sitä ei kannata päästää ohi suun, Kiviharju fiilisteli.

– Varmasti sen jokainen muistaa loppuelämänsä ajan. Nautitaan siitä, Kiviharju jatkoi.

Tavoite on aina hyvin kirkas, kun Suomi-paita vedetään päälle.

– Tavoitteesta nyt ei varmaan kannata edes sen enempää puhua. Aina kun Suomi pelaa MM-kisoissa, niin maailmanmestaruus on ykköstavoite. Sitä kohti mennään kovaa vauhtia, Kiviharju linjasi tiukasti.

Teksti: Ville Hirvonen, Helsingin jäähalliKuva: Jääkiekkoliitto

Lue myös: Tässä on Nuorten Leijonien MM-kisajoukkue

LUE MYÖS: Näkökulma: Itävallan kehitystarina viemässä yllättäjän puolivälieriin (LeijonaUutiset.fi)