Suomalaismaalivahti Ukko-Pekka Luukkosen, 22, häikäisevät otteet jatkuvat Buffalo Sabresin tolppien välissä. Luukkonen pohjusti NHL:n viime yön kierroksen loistopelillään 3-2 -voiton Minnesota Wildista. Trilleri ratkaistiin voittolaukauskisassa.

Kauden viidennen ottelunsa pelannut Luukkonen kirjautti tililleen 30 torjuntaa. Paraatitorjuntoihin venynyt Luukkonen kruunasi kaiken voittolaukauskisassa, jossa hän masensi myös Wildin venäläistähti Krill Kaprizovin.

– Hänen kehonkielensä kertoi kaiken. Hän haastoi Kaprizovin, Buffalon päävalmentaja Don Granato hehkutti Luukkosta ottelun lehdistötilaisuudessa.

– Kuumat pelaajat, laukojat ja maalintekijät ovat usein niin dynaamisia, että he pelottavat puolustajia ja maalivahteja antamaan hieman ylimääräistä aikaa ja tilaa. Tässä ottelussa näin ei käynyt koko iltana. UPL (Luukkonen) oli loistava, Granato jatkoi.

Luukkosen pelaamien viiden ottelun torjuntaprosentti on väkevä 93,9. Päästettyjen maalien keskiarvo on 1,96.

https://twitter.com/BuffaloSabres/status/1471692279689658375

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)