NHL:n laajennusjoukkue Seattle Kraken järjesti jättiyllätyksen pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella lähettämällä hallitsevan mestarin Colorado Avalanchen lauluun. Hyökkääjä Eeli Tolvanen, 24, oli sensaatiossa isossa roolissa.
Seattle voitti seiskapelin 2-1 ja Tolvanen teki esityön Oliver Björkstrandin viimeistelemään voittomaaliin. Tolvanen kirjautti sarjasta tililleen tehot 2+1.
Tolvasen alkukausi oli äärimmäisen vaikea Nashville Predatorsin riveissä. Marraskuinen siirto Seattleen on osoittautunut Tolvaselle miltei lottovoitoksi.
– Tuntuuhan tämä ihan huikealta. Jos joku olisi tullut sanomaan istuessani Nashvillessa viltissä, että keväällä pelataan kakkoskierroksella Seattlen paidassa, niin olisin ottanut sen ilomielin. Tuntuu hienolta, että olen löytänyt paikan joukkueesta ja saanut pelata paljon illasta toiseen, Tolvanen kommentoi Yle Urheilulle.
Seattle kohtaa pudotuspelien toiselle kierroksella taalaliigan ”suomalaisjoukkue” Dallas Starsin.
Lue myös:Jättipettymys – näin Mikko Rantasen ja Artturi Lehkosen valmentaja puki sen sanoiksi
Lue myös:Aleksander Barkovin valmentaja tunnustaa: iso veto olisi jäänyt lyömättä





























