Lionel Messin siirtyminen Inter Miamiin on otettu ilolla vastaan myös Aleksander Barkovin kipparoimassa NHL-seura Florida Panthersissa.

Tähtihyökkääjä Matthew Tkachuk vakuuttaa hänkin kotiutuneen mainiosti Floridaan kuuden Calgary Flamesissa pelatun kauden jälkeen.

– Tämä on nyt urheilijalle paras paikka, se on varmaa. Hienoa, että saamme tänne taas suurpelaajan, Tkachuk kommentoi NHL:n suomenkielisillä sivuilla Messiin viitaten.

Panthers pelaa NHL:n ja Miami Heat puolestaan NBA:n finaaleissa. Amerikkalaisen jalkapallon NFL:ssä Miami Dolphins pääsi pudotuspeleihin ja yliopistokoripallossa Miami raivasi tiensä neljän parhaan joukkueen lopputurnaukseen, joten paikallisella joukkueilla menee lujaa.

– Olemme kaikki onnekkaita, koska saamme asua täällä ja saamme pelata rakastamiamme urheilulajeja. Nyt joukkueilla on kaiken lisäksi mennyt hyvin, Tkachuk toteaa.

Lähde: NHL.com

Lue myös:Floridalle hyviä uutisia – tärkeä pelaaja pelikunnossa seuraavassa finaalissa

Lue myös:Tässä on MM-kultaleijona Ville Pokan uusi seura

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)